Yangın Pompa Sistemleri
Buradasınız: Anasayfa / Hizmetlerimiz
Yangın Pompa Sistemleri
Yangın Pompa Sistemleri

Yangın Pompası Nedir?

Yangın pompası nedir, kısaca tanımlayalım. Yangın pompaları günümüz çağıl yaşamında aktif olarak kullanılan en önemli yangın söndürme ekipmanlarından biridir. Özellikle önemli yatırımlara haiz tesisler yahut patlayıcı, tehlikeleri maddeleri kullanan yapılar her an yangın riski ile karşı karşıyadır. Yangın pompası, bu durumun yaratabileceği olası can ve mal kayıplarını yok etme ve/yada aza indirme üzerine konumludur. Yangın pompası, yangın durumunda önceden hesaplanmış su çıkış ağızlarındaki basıncını ve gereken debiyi karşılayabilecek şekilde seçilen ve projelendirilen yangın sisteminin bir parçasıdır. Yangın pompası ne işe yarar sorusunun cevapını da şu şekilde verebiliriz; temel olarak yangın pompaları, yangın dolaplarındaki hortum döşemını ve hidrant tesisatlarını tazyiklandırmaya yarayan ekipmanlardır.

Yangın pompaları için, sulu yangın söndürme sistemlerinin “beyni” diyebiliriz. Çünkü eğer hatalı veya eksik yangın ekipmanları ile kullanılırsa tüm sistemin devre dışı kalmasına yol açabilir. Bu nedenle ana mekanizma görevi görür. Yangın pompası seçimi, montajı ve maksimum da bakımı konusunda duyarlı ve titiz olmak gerekir. Çünkü olası bir yangın halinde, sizi koruyacak en önemli nokta alınan “hatasız ve doğru” önlemlerdir. Yangın pompası performans testinin önemini bu noktada görüyoruz.

Yangın Pompası Nasıl Çalışır?

Yangın pompasının çalışma prensiplerini birkaç madde ile özetleyelim;

  • Yangın pompası, yangın esnasında ihtiyaç duyulan basıncı ve debiyi karşılayacak şekilde seçilmelidir; bu, yangın pompası seçiminde tehlikeli sonuç noktalardan biridir.
  • Yangın pompa sistemleri ana ve yedek pompadan oluşur. Bu anlamda ana yangın pompalarını yedekli olarak projelendirmek önemli bir ayrıntılardır çünkü olası risklerde hep bir B planı gereklidir.
  • Yangın söndürme sistemlerinde kullanılan yangın pompaları, bir kontrol panosu tarafından kumanda edilir. Her bir yangın pompası için ayrı bir denetim panosu Bu panolar ilgili standartlara ve yönetmeliklere uygun olarak konumlandırılır.
  • Yangın söndürme sistemlerinde elektrik motor tahrikli yahut dizel yangın pompaları kullanılabilir.
  • Yangın söndürme tesisatındaki sistem basıncı, yangın pompasına ilişik basınç şalterinden ayarlanan değerin altına düşerse yangın pompası otomatik olarak devreye girer. Basınç şalterinden sinyal bilgisi gelir ve bu informasyon kontrol panosuna iletilir. Yangın pompası gelen basınç bilgisine göre devreye girer ve gerektiğinde kontrol panosu üzerinde yer alan durdurma anahtarı ile dönem dışı bırakılır.

Yangın Pompası Fiyatları Nedir?

Yangın pompaları konumlandırılacak alandan çalışacak pompalara ve tesisata göre değişkenlik gösterir. Yakıt ya da elektrikli olması kaç bar basınca sahip olması gibi etkenleri vardır. Yangın Pompası fiyatları değişkenlik gösterse bile bizlere telefonla ulaşarak teklif alabilirsiniz. Yangın pompası fiyatı için bize iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın