Sprink Söndürücüler
Buradasınız: Anasayfa / Hizmetlerimiz
Sprink Söndürücüler
Sprink Söndürücüler

Sprinkler Nedir?

Yangın tehlikesinde tutuşan materyallerin yukarında söndürülmesi ilkesine dayanan sprinkler söndürme sistemleri adını sistemin ucundaki püskürtücü birimden almaktadır. Söndürücü sıvılar desteğiyle otomatik söndürme sistemleri içinde en etkili olanlardan birisidir. Geniş bölgelerde ansızın yayılan alevlere elle müdahale zorlaşacağı için, otomatik olarak tavan ve yan kısımlara monte edilen sprinkler söndürme sistemleri müdahalede daha etkin olmaktadır. Yangını ve dumanı hızlı bir halde idraklayan sistemi sayesinde saniyeler içinde yangına müdahale başlamaktadır. Böylece depo ve geniş işyeri şeklinde maddi kıymeti yüksek yerlerde sprinkler söndürme sistemleri ekonomik kaybı da önlemektedir. 

 A tipi ve C tipi yangın türlerinde sulu söndürmelerin daha etkin olduğu görülmektedir. Bu yüzden sprinkler söndürme sistemleri gibi sulu söndürücülerin kullanıldığı sistemlerde çok büyük oranda başarı yakalanmaktadır. Sistemdeki sprinklerin tek bir tanesi kullanıldığı alan hesaplanarak 9 ve 21 metrekare arasında bir alanı tek başına söndürebilmekte ve alevlerin yayılmasını önleyebilmektedir.

Bünyesinde biroldukça farklı kıymetli araç-gereç bulunduran fabrikalar yada daha büyük alana sahip diğer işletmeler için en uygun söndürme sistemlerinden biridir.

 

Sprinkler Sistemi Nasıl Çalışır?

Yangına müdahalede temel ilke başlangıç aşamasında yangını fark edip büyümesini önlemektir. Sprinkler sistemi nasıl çalışır sorusuna en iyi yanıt da budur aslına bakarsak. Alevlerin farkına varılması ve müdahalenin başlaması ile eşgüdümlü olarak personelin ikaz edilmesi. Eğer bir sistem bunu başarabiliyorsa gerçek hedefine ulaşmış anlama gelir. Dumanın algılayıcı sensörler vasıtasıyla fark edilmesi, eş zamanlı şekilde ana panoya uyarma göndermesi ve söndürmenin başlaması. İşin özeti budur.

Giderek büyüyen alevler ve yüksek ısının düşürülmesi, otomatik patlayan sprinkler uçlardan söndürücü sıvıların püskürmesi, insanda boğucu etki yapan dumanın zemine yapıştırılması ve personelin dışarı çıkmasına zaman kazanmıştırrılması sprinkler sistemi nasıl çalışır sorusunun kademeli yanıtıdır. Dumanın bertaraf edilmesi, profesyonel ekiplerin müdahalesini görüş açısı olarak kolaylaştırır.

 

Sprinkler Sistemi Zorunlu mu?

Sprinkler sistemin zorunluluğu konusunda en yetkin mevzuat Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliktir. Bu zorunluluk aşağıdaki maddelerde açık olarak belirtilmiştir;

  • Yüksekliği 30.50 metreden fazla olan ofisler,
  • Yüksekliği 51.59 metreden fazla olan apartmanlar,
  • Bodrum katı birden fazla ve 20 araçtan fazla kapasitesi bulunan kapalı otoparklar,
  • Yatak kapasitesi 200 adetten fazla olan misafirhane, otel ve pansiyonlar,
  • Kullanım alanı olarak 2000 metrekareden çok alanı bulunan işletmeler,

ayrıca içinde kalabalık grupların dolaşabildiği her türlü toplantı ve seminer salonu, elğlence mekanı ve avmlerinde de sprinkler sistemi zorunluluğu söz konusudur.

 

Sprinkler Sistemi Fiyatları Nedir

Sprinkler sistemi fiyatları m2 hesabı yapıldığından dolayı kullanılacak olan malzeme yükseklik ve diğer etkenler sebebiyle net olarak verilememektedir. En net fiyat için "ücretsiz keşif ekibi" desteği isteyebilir, gelecek olan arkadaşların ölçümü ve proje çıkarmasından sonra sunacağı teklif dosyası ile amacınıza ulaşabilirsiniz. Sprinkler sistemi fiyatları için bize iletişim bölümünü kullanarak ulaşabilir ya da yukarıda bulunan Teklif İste tuşuna basabilirsiniz. 

 

 

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın