Portatif Yangın Söndürücüler
Buradasınız: Anasayfa / Hizmetlerimiz
Portatif Yangın Söndürücüler
Portatif Yangın Söndürücüler

Yangın Neden Oluşur?

Yangın, insanların can ve mal güvenliklerini tehdit eden bir tehlikedir. Gerekli önlemler alınmadığı sürece çok ciddi kayıplara yol açabilir. Yanıcı bir madde ile oksijen ve su birleştiğinde yangın olayı ortaya çıkmış olur. 

Hangi Yangın Söndürücü Nerede Kullanılmalıdır?


Yangının ilk safhalarında verimli bir müdahalenin yerine getirilebilmesi için o bölümde çıkması muhtemel yangın tipine uygun söndürücü seçilmesi gerekmektedir. Bu bakımdan öncelikle yangın sınıflarının belirlenmesi  gerekmektedir. Beş tane yangın tipi mevcuttur. Bunlar;

A sınıfı yangınlar: Kâğıt, ahşap, kumaş, kâğıt gibi katı madde yangınları.
B sınıfı yangınlar: fuel oil, solvent, tiner benzer biçimde yanıcı ve parlayıcı sıvı yangınları
C sınıfı yangınlar: Metan propan, LPG şeklinde yanıcı ve parlayıcı gaz yangınları
D sınıfı yangınlar: Magnezyum, sodyum, alüminyum gibi metal yangınları
E sınıfı yangınlar: Elektrik yangınları


Bu tip yangınların söndürme maddesi olarak su, köpük, ABC toz, BC toz, D tozlu CO2, Halon gazı benzer biçimde maddeler kullanılmaktadır.

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürücüler

A, B, ve C sınıfı yangınlarda etkilidir. Elektrik yangınlarını da söndürebilmekte olan ve fiyat / performans grafiği yüksek olduğundan maksimum tercih edilen yangın söndürücülerdir.

Karbondioksitli (CO2) Yangın Söndürücüler 

B ve C sınıfı yangınlarda etkilidir. Zehirli bir gaz olmayan, yalnız ortam içinde çok yüksek oranda yoğunluğa vardığında boğucu olan CO2'li yangın söndürücüler, yalıtkan özelliklerinden dolayı elektrik yangınlarında maksimum kullanılan yangın söndürücülerden biridir. Kullanım sonrası herhangi bir atık / tortu bırakmaması, bu yangın söndürücüleri mutfak, laboratuvar, vb. Gibi yerlerde tercih edilmesine sebep olmaktadır. A derslikı yangınlarda etkili olmadığı bilinmelidir.

Köpüklü Yangın Söndürücüler 

A, B ve C sınıfı yangınlarda etkilidir. Kullanıldığında köpük, yanan maddenin üzerini kaplayarak oksijenin keser ve yangını söndürür. Bu özelliğinden dolayı özellikle benzin / mazot yangınlarında çok etkilidir ve sıvıyakıt terminalleri ve dolum istasyonlarında yada tiner / boya depolarında tercih edilen yangın söndürücüdür. Su bazlı olduğundan elektrik yangınlarında ne olursa olsun kullanılmamalıdır! Ülkemizde çıkan yangınların önemli bir kısmının elektrik pano ve trafolarından kaynaklandığı göz önüne alındığında ortamda sadece bu söndürücünün bulunması çok tehlikelidir. Bu söndürücüler, köpüklü olduğuna dair kolayca görülebilecek şekilde etiketlendirilmelidir.

Halokarbonlu (HCFC) Yangın Söndürücüler 

B ve C sınıfı yangınlarda etkilidir. Uçucu gaz olması, yalıtkan olması ve karbondioksitli söndürücülerden daha uzak menzile haiz olması, bu yangın söndürücülerin özellikle elektronik aksamın bulunmuş olduğu yerlerde ve informasyon işlem / otomasyon odalarında tercih edilmesine sebep olmaktadır. Su yangındaki ısıyı ortadan kaldırarak soğutma şeklindeki söndürme yöntemidir. A tipi yagınlarda kullanılması gerekmektedir.

İlk denetim edilecek bölüm basınç ibresidir. Yangın söndürme aletinda basınç durumunu gösteren ibresi bulunmaktadır. Basınç ibresi yeşil rengin üzerinde ise aygıt herhangi bir yangın durumunda kullanılabilir durumdadır. Basınç ibresi sağ taraftaki kırmızıya geçmişse, (içindeki yangın söndürme tozunu atabilecek basınç olmadığından) yangını söndürmeyecektir. Anlaşmalı firma hemen aranmalı ve bakıma gönderilmelidir.

İkinci denetim edilmesi gereken bölüm (yukarıda resimde görüldüğü üzere) görülen mühürlü güvenlik piminin açılmamış olmasıdır. Açık olan pimler zamanla basınç ne kadarağı yaratacağından bir süre sonrasında ihtiyaç duyulduğunda yangını söndüremiyecektir. Aleniolan pimler görüldüğünde anlaşmalı firma ile irtibata geçerek yangın söndürme aletinin bakımı yapılmalıdır.

Üçüncü denetim edilecek bölüm anlaşmalı şirket tarafından yangın söndürme cihazının alt tarafı veya yan tarafına yapıştırılan kontrol etiketidir. Etiketin üzerinde dolum tarihi ve son kullanma tarihi belirtilmektedir. İlk dolum zamanı ile bitim zamanı arasında yapılan kontrol bandrolü gene burada bulunur. Zamanı nihayetlenen yangın söndürme cihazlarının tekrar dolumu yapmış oldurılmalıdır.

Yangın Tüpü Fiyatları

Yangın tüpü fiyatları ürünün içeriği, boyuna göre değişiklik göstermektedir. Sipariş edeceğiniz adetlerde içerik ve boyuta göre sizlere özel fiyatlandırma yapılacaktır. Sizde, eviniz ya da işletmeniz için satın almak istediğiniz ürün hakkında detaylı bilgi verin, ücretsiz teklif alın. 

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın