Yangın Kapıları
Buradasınız: Anasayfa / Hizmetlerimiz
Yangın Kapıları
Yangın Kapıları

Yangın kapısı yangının yayılmasını önler ve bir yapının farklı bölümleri arasında belirli bir süre için duman geçişini azaltır ve binadan güvenli bir halde çıkılmasını sağlar. Yangın kapısının yangın dayanımı derecesi yangına dayanıklılık süresini belirtir. Yangın kapısı binanın farklı bölmeleri arasında yangının yayılmasını önleyebilir.

Yangın kapıları, gerçek bir yangın koşullarını simüle eden akredite laboratuvarlarda kontrol edilir ve sertifikalandırılır. Kontrol sırasında kapının performansına gore, onaylanmış kuruluş (burada laboratuvar) kontrol edilen kapı için bir yangın derecesi sertifikası verir.

Yangın Kapılarının Özellikleri


Yangın kapılarına bakarken dikkat edilmesi gereken birkaç temel özellik vardır:

Yangın kapıları çeşitli bileşenlerden doğar:

Kapı Kasası ve Kanadı (çelik, ahşap yada alüminyum olabilir): Çelik kapılar yangına daha uzun süre karşı koyabilir, bundan dolayı ahşap ve alüminyum kapılara göre daha yüksek yangın derecelerine sahiptir.
Menteşeler: Metal menteşeler, yangın sırasında kapının çerçeveye bağlı konumda kalmasını sağlar.
Aksesuarlar (kilit, tutamak seti ve panik çıkış cihazları): Kilidin mandalı, yangın sırasında kapıyı kapalı tuttuğu için çok önemli bir bileşendir. Kol setleri ve panik çıkış cihazları yangın sırasında insanoğluın binadan güvenli bir halde çıkmasını sağlar.
Kapatma Mekanizması: Yangın kapıları, yangın esnasında daima kapalı tutulmalıdır. Bir kapı yakın yada yaylı menteşe bunu sağlar.
Şişen Contalar: Kapı ve çerçeve arasındaki boşlukları kapatmak için kapının kenarlarının etrafında, sıcaklıklar belirli bir sınırın üzerine çıktığında genişleyecek şekilde tasarlanmış şişen conta olmalıdır.

Test yöntemlerini ve kabul kriterlerini belirleyen farklı normlar vardır. Dünyada maksimum kabul gören normlar EN ve NFPA’dır (Ulusal Yangından Korunma Derneği).

Bayağıçe, yangın kapıları yangın sırasında insanların hayatını kurtarmış olur. Önemli güvenlik özelliklerine sahip yangın kapıları, yaşam ve ölüm içinde ince bir çizgi olabilir. Dahası, yangın kapısı yangının yayılmasını durdurduğundan, yangının yıkıcı ekonomik etkilerini de azaltır.

Bina sahipleri, yöneticileri veya yangın güvenliğinden görevli kişiler aşağıdaki Yangın Kapısı denetim Kılavuzunu çok değerli bulabilir.

Sertifikasyonu kontrol Edin: Kapının üstünde (yada kimi zaman yanına) bir etiket yada metal plaka aramalısınız. Sertifika işareti olmadan, bunun gerçekten bir yangın kapısı olduğundan emin olamazsınız. Sertifikanın olması demek her vakit yangın kapısının sertifikaya nazaran üretildiği anlamına da gelmemektedir. Bu konuda da dikkatli olmalısınız.

Contaları denetim Edin: Kapının veya çerçevenin etrafındaki şişen contaları denetim edin. Hasar izi olmadan sağlam olduklarından kesin olmalısınız. Isı ile temas halinde olan contaların genişleyeceğinden ve yangının çatlaklardan geçmesini engelleyeceğinden kararlı olun. Contaları, kapının ve çerçevenin kenarlarına bakarak denetim edebilirsiniz.

Menteşeleri denetim Edin: Tüm menteşelerin noksan veya kırık vidalar olmadan sıkıca sabitlendiğinden kararlı olun. Kapının uygun şekilde bakımının yapıldığından ve yangının yoğunluğunda muntazam çalışmış olduğundan kararlı olun.

Uygun Kapanışı kontrol Edin: Zemine veya çerçeveye takılmadan, kapının mandalın üzerine sıkıca kapanmış olduğundan kesin olun. Yangın kapısı yalnızca kapalı olduğunda çalışır. Bir yangın kapısı açık bir şekilde kalmışsa yada tamamen kapanamıyorsa aslabir işe yaramaz. Yangın kapılarının muntazam kapatılmaması ölümcül vakalara yol açabilir.


Bu tavsiye basitleştirilmiştir ve yalnızca genel amaçlıdır. Şüpheniz varsa, her vakit kapının belgelerine başvurmalısınız ve herhangi bir endişeniz varsa, yangın kapısını denetlemek için yetkili bir kişiye başvurmanızı öneririz.

Yangın kapıları yangınların çoğunda önemli bir ilk savunma hattıdır fakat önemli dikkatsizlik alanı olmaya devam etmektedir. Yangın kapıları genellikle spesifikasyonlarından ödün verilen, hizmet ömürleri süresince yanlış yönetilen, açık, hasarlı ve kötü bakım görmüş ilk şeydir.

 

Yangın Kapısı Fiyatları

Yangın kapısı fiyatları ürünün ölçüsü, kalınlığı ve kullanılacak aksesuarlara göre değişkenlik göstermektedir. Konuyla ilgili fiyat bilgisi almak için bizimle iletişime geçebilir ya da teklif al formunu kullanabilirsiniz. Yetkililerimiz en kısa sürede size özel hazırlanmış olan çözümlerle geri dönüş yapacaklardır. 

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın