Yangın algılama sistemi konusunda hizmet veren firmamız 10+ yıllık tecrübesiyle İstanbul – Beylikdüzü ve Tekirdağ – Çerkezköy’de hizmet vermektedir. Firmamızda yangın algılama sistemi dışında, yangın merdiveni imalatı, yangın tüpü dolumu ve yangın tesisatı gibi yangından korunma sistemlerine yönelik ürünler bulunmaktadır. Firmamız sektörde emin adımlarla yürüyen “kalite belgelerine” sahip profesyonel kadrosuyla bu işleri yapmaktadır. Firmamızı aramanız halinde “ücretsiz” keşif talebinde bulunabilirsiniz.

Yangın algılama sistemi, olası bir yangın durumunun henüz başlangıcı sırasında algılanıp çeşitli uyarıcılar ile insanları bu durumdan haberdar etmeye yarayan sistemlerin genel adıdır. Bir yapı içerisinde kullanılması gereken tüm zayıf akım sistemlerinin belki de en önemlisi yangın alarm ve ihbar sistemleridir. Yangın algılama sistemi öğeleri üçe ayrılır. Giriş cihazları : Sensör , dedektör, buton gibi gelen uyarıları algılayan elemanlardır. Değerlendirme ünitesi: Giriş cihazlarından gelen sinyalleri toplayan, gerekli uyarıları yapan ve çıkış ünitelerini kontrol eden yangın algılama panelleridir. Çıkış cihazları: Sesli ve ışıklı uyarı cihazları, başka aletleri kontrol etmeyi sağlayan cihazlar, telefonla haber iletme cihazları ve anons kontrol cihazları gibi cihazlardır. Yangın algılama sistemi, değerlendirme ünitesinin teknolojisine göre sınıflandırılmaktadır.

Özellikle gece-gündüz farkı olmaksızın sürekli korunması gereken yangın açısından riskli bölgelerde yangın algılama sistemi başarılı bir görev yürütmektedir. Çağa ayak uyduran ve en gelişmiş teknolojileri barındıran bu sistemler beğenilmekte ve yüksek oranda tercih edilmektedir.

Yangın algılama ve alarm sistemleri temel olarak şu materyallerden oluşur;

  • Ortamdaki yangını henüz başlangıç aşamasında iken algılayabilecek hassas dedektörler (optik duman dedektörü, ısı dedektörü, kombine dedektör, gaz dedektörü, ışın tipi dedektör vb.),
  • Yangın durumunun gözle görülmesi halinde dışardan el ile ihbar sisteminin aktif edilmesine imkân veren yangın butonları,
  • Alarm durumunda sesli ve görsel bir şekilde uyarıların sağlandığı siren ve flaşörler,
  • Yangın durumunda farklı bir sistem ile etkileşime geçilen ve bu sistemleri çalıştırmak ya da durdurmak için kullanılan I/O (giriş / çıkış) modülleri,
  • Tüm bu yangın algılama sistemini kontrol eden ve yöneten kontrol panellerinden oluşmaktadır.

Yangın Algılama Sistemi

Yangın Algılama Sistemi
Özgüven Yangın Algılama Sistemleri

Bu sistemde kullanılan tüm giriş elemanları (Dedektör, buton vs.) “iki konumlu” cihazlardır. Bu elemanlar bir uyarı hissedene kadar “Normal” konumunda durur. Uyarının algılanması ile “Alarm” konumuna geçerler. Konvansiyonel panel giriş elemanlarından gelen uyarıları tek tek değerlendiremez, bir hat üzerindeki herhangi bir giriş elemanı alarm durumuna geçtiğinde bütün hat alarm durumuna geçer ve alarmın geldiği yerin bulunması zorlaşır, bu yüzden elemanlar “zon”lar oluşturacak şekilde gruplanır ve her bir zon panele ayrı ayrı bağlanır. Dolayısıyla herhangi bir dedektör alarm konumuna geçtiğinde panelde o dedektörün bulunduğu zon alarm verir. Uygulamada bir zonda, bina mimarisine göre değişmekle ortalama 20 kadar giriş elemanı aşmamakta fayda vardır.

Özgüven Yangın Söndürme Sistemleri firması yangın algılama sistemi ‘nde olduğu gibi diğer tüm alanlarda 10+ yıl deneyimli-profesyonel kadrosu ve TSE, HYB, CE, ISO belgeli ürünleri ile sizlere hizmet vermektedir. Ürünlerimiz hakkında bilgi almak, ücretsiz keşif ve fiyat teklifi’nde hizmetimizden yararlanmak için 0212 428 07 64 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir