Yangın söndürme eğitimleri, yangın nedenlerinin başında, yangın afetine karşı önlemlerin alınmaması gelir. Elektrik kontağı, ısıtma sistemlerinden oluşan yangın, lpg tüplerinin neden olduğu patlamalı yangınlar, evlerde kullanılan tüpler, patlayıcı maddelerin korunmaya alınmaması da yangının oluşumunda rol oynayan en önemli etkenlerdendir. Patlayıcılarla ilgili gerekli önlemler alınırsa yangın afeti olma olasılığı da olabildiğince azalır.

Yangın, hiç beklemediğiniz bir anda meydana gelen, ufak bir kıvılcımla bile büyüyebilen bir afettir. Yangın afeti durumunda neler yapmak gerekir, yangının oluşmaması için ne gibi önlemler alınmalıdır, yangın afeti durumunda kapalı bir mekandan nasıl kurtulabiliriz, büyük bir yangın afetinde yaralıları ya da mahsur kalanları nasıl kurtarmak gerekir, tüm soruların cevaplarını yangınla mücadele ekibi eğitimde alıyor, kısa zamanda panik yapmadan yangınla nasıl mücadele edilmesi gerektiğini öğreniyorsunuz.

Yangınla mücadele ekibi eğitimi, her şirkette ya da kurumda yangın önleme tedbirlerinin alınmasından sorumlu çalışanları için geliştirilmiştir. Sanayi, küçük işletmeler, otel ya da ofisler için de geçerli olabilir. Herhangi bir kuruluştaki iş yerinin ölçeğine bakmaksızın yangını önleme, yangından korunma ve yangınla mücadele konularıyla ilgili uygun donanıma sahip yeterli sayıda yangın söndürme eğitimleri almış kişinin görevlendirilmesi zorunlu bir hale gelmiştir.

yangin eğitimleri
yangın söndürme eğitimleri

Yönetici ya da işveren yangın ihtimaline karşı araç ve gereçleri sağlayarak eğitim tatbikatları yaptırmasına, yangın ihtimaline karşı eğitilmiş kişi ya da kişilerin kurumlarda veya kuruluşlarda her zaman hazır olmalarına şart koşulmuştur.

Yangın söndürme ekibi eğitiminde amaç, İşletmede yangın önleyici faaliyette bulunmak, İşletme ya da kurunda yangın söndürme malzemeleri ve cihazları kullanarak söndürme işlemini gerçekleştirecek beceriye sahip olmak, Dumanlı ortamda hareket tarzlarını öğrenerek davranmak, Yangın söndürme ekibi eğitiminde dumanlı ortamdaki hareketleri öğrenerek acil çözüm üretmek, Ekibin içinde yapacağı görevi doğru olarak anlamak ve uygulamak, İşletme içindeki yerlere hakim ve işletme içerisindeki kazazede arama tekniklerinin tümünü öğrenmiş ve pratik uygulama metodunu kavramış olarak eğitimi tamamlamış olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir