Yangının Yayılma Hızı

Yangının Yayılma Hızı

Yangın söndürme sistemleri konusunda hizmet veren firmamız 10+ yıllık tecrübesiyle İstanbul – Beylikdüzü ve Tekirdağ – Çerkezköy şubelerimizle hizmet vermektedir. Firmamızda yangın eğitimi ve tatbikatı hizmetleri, yangın algılama sistemleri, yangın tüpü dolumu ve yangın merdiveni gibi yangından korunma sistemlerine yönelik ürünler bulunmaktadır. Firmamız sektörde emin adımlarla yürüyen “kalite belgelerine” sahip profesyonel kadrosuyla bu işleri yapmaktadır. Firmamızı aramanız halinde “ücretsiz” keşif talebinde bulunabilirsiniz.

Yangının yayılma hızı ilk beş dakikada geometrik bir hızla gelişir. Başlangıcında bir bardak su ile söndürülebilecek bir katı madde yangını, ikinci dakikada bir kova su ile, üçüncü dakikada ise bir fıçı su ile ancak söndürülebilir. Yanıcı sıvılarda bu hız çok daha yüksek, yanıcı gazlarda ise ışık hızına yakındır.

Sıradan bir katı madde yangınında yangının yayılma hızı:

5. Dakikada 555ºC

10. Dakikada 660ºC

15. Dakikada 720ºC

30. Dakikada 820ºC’ ye ulaşılmaktadır. Görüldüğü gibi en büyük sıcaklık artışı ilk beş dakikada olmaktadır.

65ºC sıcaklığa sınırlı bir süre,

120ºC sıcaklığa 15 dakika,

143ºC sıcaklığa 5 dakika,

177°C sıcaklığa ise yalnızca 1 dakika dayanılabilir. Bunun için yangınlarda ilk dakikalar, hatta saniyeler son derece önemlidir.

Yangının Yayılma Hızı

Yangın Nedir?

Yanma olayının, zaman ya da mekân açısından kontrolsüz bir şekilde yayılmasına yangın denir.

Yangının Yayılma Hızı

Yangın ilk beş dakikada geometrik bir hızla gelişir. Başlangıcında bir bardak su ile söndürülebilecek bir katı madde yangını, ikinci dakikada bir kova su ile, üçüncü dakikada ise bir fıçı su ile ancak söndürülebilir. Yangın yayılma hızı yanıcı sıvılarda bu hız çok daha yüksek, yanıcı gazlarda ise ışık hızına yakındır.

Özgüven Yangın Söndürme Sistemleri firması yangın söndürme sisteminde olduğu gibi diğer tüm alanlarda 10+ yıl deneyimli-profesyonel kadrosu ve TSE, HYB, CE, ISO belgeli ürünleri ile sizlere hizmet vermektedir. Yangın söndürme tozları hakkında bilgi almak, ücretsiz keşif ve fiyat teklifi’nde hizmetimizden yararlanmak için 0212 428 07 64 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir